19 Aralık 2016 Pazartesi

Afyon Gezisi

Eşimle planlamış olduğumuz Afyon gezimiz aslına bakılırsa Afyon'un meşhur termal sularında rahatlama,meşhur Afyon sucukları ve kaymağının tadına bakmak için gittiğimiz 3 günlük kısa bir geziydi. Antalya'dan yola çıkıp da yol üzerinde Burdur'da meşhur Burdur şişi ve ceviz ezmesinin tadına bakmadan geçmedik. Otele planladığımız saatten geç varmamıza sebep olan Afyon'a yaklaşımda yol kenarlarındaki meşhur sucuk üreticilerine uğramamız oldu. Afyona gidip de sucuk,pişmaniye,kaymak almadan olmaz dedik. Biz de  farklı markalardaki yerel sucukları sevdiğimiz için 3 farklı yerde durup farklı sucuk ve tatlılardan alıp her uğrakta da bize sundukları ikramlar ve çaylar sebebiyle akşamüzeri saatlerinde otelimize giriş yapabildik. Termal denince akla gelen ve beklenen yaş ortalamasının altında olmamıza rağmen bence her yaş grubunun bu termal otellerin vermiş olduğu rahatlığı yaşamasını öneririz. 21 Kasım tarihinde gitmiş olduğumuz otelde 2 gece konaklayıp, dışarıdaki havanın soğukluğuna karşın oteldeki termal suların,saunanın,buhar banyosunun vermiş olduğu rahatlama gerçekten bu kısa tatil için fazlasına eşdeğerdi. Bir de otelinizi her şey dahil seçmenizde fayda olacaktır. Sıcak suların sizi sakinleştirmesi ve tansiyonunuzun az da olsa düşmesinin ardından yeme ve içmeye hücum edeceğinizi söyleyebiliriz. Kaldığımız otelde bölgenin yöresel lezzeti olan sucuğun birçok çeşidine; sucuk döner,sucuk köfte,sucuk şişe deyim yerindeyse doyduk. Kısacası soğuk kış mevsiminde 2 gecelik kısa tatil arayanlar için Afyon termalleri eşsiz bir seçenek gibi gözüküyor.

Son gün otelden çıkış yaptıktan sonra bu kısa tatilimizi meşhur Afyon kaymaklı ekmek kadayıfı ile tatlı bir son verdirmek istedik. Şehir merkezinde tatlımızı yedikten sonra yükselen enerjimiz ile başta gözümüzün kesmediği Afyonkarahisar kalesine çıkmaya karar verdik. Afyonkarahisar kalesi yerden yüksekliği yaklaşık 250 metre olan ve şehre kuşbakışı hakim olabileceğiniz tarihi bir kaledir. Çıkmak isteyenlere önemli not: Yaklaşık 500 merdiven çıkacağınızı ve yarım saatlik bir tırmanış olduğunu hatırlatmak isterim :))


Antalya-Afyon Yoldayız :))

Termal Havuzlara giderken :))

Afyonkarahisar Kalesi ve Biz

Afyonkarahisar Kalesi15 yorum:

 1. Merhaba, gittiğiniz otelin ismini yazarmısınız, tavsiye edermisiniz

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, biz Alila Termal otele gittik, 2016 yılında açılmış bir otel, tavsiye ederim, yalnız biraz pahalı diğer otellere nazaran, ama hijyen,yemekler,termal havuzlar açısından çok memnun kaldık.

  YanıtlaSil
 3. Memleketime gitmişsiniz. Kaleye çıkan 7 yıl Afyon'dan çıkamaz derler bakalım bu söz sizde nasıl tezahür edecek.

  "Seyahat Yâ Rasulallah" deyip yolunuza devam edin; yolunuz her zaman açık olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Hilmi Bey, hepimizin yolu açık olsun.

   Sil
 4. Merhabalar.
  Afyon gezinizle ilgili bu güzel paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Afyon'u, içinden geçerken 1 saat gibi kısa bir zaman süresinde kalesini ve çarşısını ziyaret etmiştik. Daha sonra bir başka zaman içinde özel olarak bir günlüğüne halen inşaatı devam etmekte iken, Gazlıgöl termal otel tesislerini inceleme fırsatı da yakalamıştık.

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınızdan dolayı kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Yorum işlemleri ile ilgili size bir ayar önerim olacak. Gördüğüm kadarıyla siz, yazılan yorumları denetime tabi tutmadan doğrudan yayına alan seçeneğini aktif etmişsiniz. Ya da siz bir ayar değişikliği yapmadığınız takdirde varsayılan ayar seçeneği böyle de olmuş olabilir.

  Blogger kumanda panelinden AYARLAR-sekmesinden "Yayınlar-Yorumlar ve Paylaşım" komut satırını seçerek, "Yorum Denetleme" seçeneğinizin karşısındaki tercihlerden "Her Zaman" seçeneğini seçin ve sağ taraftaki turuncu alan içindeki "Ayarları Kaydet" komut sekmesini seçerek yaptğınız işlemin kaydedilmesini sağlayarak, işleminizi sonlandırınız.
  Bu ayar seçeneği size, paylaştığınız bloğa yorum yazıldığını haber vermekle birlikte ayrıca yazılan yorum metnini denetleme fırsatı da verir. Bu ayar seçeneği, dengesiz birinin saçma ve nahoş bir yorumunun doğrudan yayına girmesini önleyerek, size yayınlama ya da yayınlamama seçeneğini sunar. herhalde konuyu anlatabilmişimdir.
  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Bey değerli yorumunuz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim, evet daha yeni olduğum için birtakım bilgilerden yoksunum, bilgilendirme için teşekkürler :)

   Sil
 5. Öncelikle bloğuma yaptığınız ziyaret için teşekkür ederim. Afyon, benim de sevdiğim kısa konaklama kentidir. Paylaşım için teşekkürler. Bloğunuz da yeni galiba, hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet blogum yeni, çok teşekkür ederim, Afyon kesinlikle kısa ama çok güzel bir konaklama kentiymiş

   Sil
 6. Merabaa 😃 bloğunuzu takibe aldım banada beklerim.
  Bu arada siyah göz temanız nedeniyle yazılarınız çok zor okunuyor.Bikgilerinize 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hemen bakıyorum blogunuza, uyarınız için teşekkür ederim :)

   Sil

 7. Merhaba iade-ı ziyarete geldim😁 bloğunuz çok keyifli. Ilk hedefim afyon kaplıcaları. Oteliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?. Zira 2 çocukla gidip perişan olmak da var işin ucunda. Bizde kaplıca yaş ortalaması altındayız. Bizimle arkadaşlarımız dalga geçiyor.emekli tatilciler diye 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoşgeldiniz :) Otelden biz çok memnun kalmıştık hijyen,yemekler,hizmet açısından, çocuklar için imkanlar da var, memnun kalacağınıza inanıyorum :)

   Sil
 8. Antalyalıyım ama ilginç bir şekilde Afyon'a gitmeyi severim.

  Gazlıgöl gerçekten güzel bir yer. Ancak en güzel zamanları ilk ve sonbahar bana kalırsa. Ayrıca Frig Vadisini gezmeyerek çok büyük ayıp etmişsiniz, Afyon'da dişe dokunur birkaç yerden biri belki de.. Orada kaybolmayı seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afyondan sonraki planımız İzmir'e gitmekti ve kısıtlı zamandan dolayı Frigya Vadisini ziyaret edemedik ama orası aklımda ve ilk fırsatta ziyaret edeceğiz :)) Teşekkürler yorumunuz için.

   Sil